جفرافیای طبیعی

جنگل دالخانی و جاذبه های آن

جنگل دالخانی یکی از مناظر زیبای دهستان جنت رودبار می باشد. اگر مسافر رامسر هستید، جنگل دالخانی بی شک یکی از مقاصد سفر شما خواهد بود.اگر بدنبال شنیدن و چشیدن و لمس کردن طبیعت هستید، پیاده روی در جنگل های دالخانی را از دست ندهید.جنگلی که شما را جادو می کند و می برد به آنجا که دوستش دارید.

داستان جنگل دالخانی، داستان مسیری بهشتی‌ست که شما را از دل روزمرگی ها بیرون می کشد و طبیعت بکر و مه آلود شمال ایران را پیش پای تان می گستراند. جایی که مه در بیشتر مسیر به مانند حریری سپید شما را در بر می گیرد و پیچ های تو در توی جاده، رویای بهشت را برای تان تعبیر می کند. دالخانی، این جنگل سرسبز و انبوه به مانند دالانی از درختان سر به فلک کشیده دست شما را می گیرد و در نهایتِ زیبایی غرق می کند. جاده ای سحرانگیز که هر لحظه، جلوه ای تازه از طبیعت بکر خود را در برابرتان به نمایش می گذارد و شما را به وسوسه دیدن زیبایی های بیشتر، به انتهای مسیر می کشاند.

اگر از ابتدای جاده هریس که از جاده اصلی تنکابن – رامسر به سمت جنوب امتداد می یابد، حرکت کنیم بعد از بیست دقیقه به تپه ای می رسیم که جاده مارپیچ به طول ۱۵ کیلومتر را در دل خود جای داده است، که پس از طی مسافتی به منطقه جنت رودبار می رسد.

از ویژگی های این جاده درختان توسکا دو طرف ان است که همچون چتری جاده را در پناه خود گرفته است و سرشاخه ها در دو سوی خیابان به هم می رسند و بر جاده سایه می افکنند، این منظره زیبا که در تمام طول جاده به چشم می خورد برای گردشگری که به دیدن این منطقه می رود چشم اندازی بکر و دیدنی را پدید می آورد.

 

 

اطراف جاده دشت های بزرگ و کوچک وجود دارد که برای گردشگران این امکام را فراهم می آورد که تا بتوانند یک روز را به راحتی سپری کنند و از فضای جنگل لذت ببرند. از دشت های وسیع این جنگل سیاه سَرِت و انبار دار می باشد، که بیش از چند هکتار مساحت دارد و توانایی بالقوه ای برای ایجاد یک پارک بزرگ ملی – منطقه ای را دارا می باشد.

از سوی دیگر این منطقه به دلیل دارا بودن ذخایر آب فراوان به عنوان یکی از منابع تامین کننده آب منطق ای شهرستان رامسر به حساب می آید، که قسمتی از آب این منطقه نیز به شهر رامسر نیز انتقال داده شده است.

از نظر پوشش گیاهی سطح جنگل سرسبز و مملو از گیهان گوناگون است، درختان این جنگل بسیار متنوع اند. راش، تٌسا (توسکا)، اَربه (خرمای جنگلی)، کِرات (لیلکی)، پلت (افرا)، مازو (بلوط) از آن جمله اند، گونه های مختلف میوه های جنگلی نظیر کُنس (ازگیل جنگلی)، هلوی جنگلی، هاموره (گلابی جنگلی) نیز در این جنگل به چشم می خورند.

جانوران و پرندگان این جنگل از تنوع زیادی برخوردارند، به تناسب فصل های مختلف پرندگان گوناگون در جنگل دیده می شوند. خوک، شغال، روباه، پلنگ، سنجاب، خرس، شوکا و گوزن از جمله حیواناتی هستند که در این جنگل زیست می کنند.

کسی که برای نخستین بار قدم به جنگل دالخانی می گذارد از زیبایی های خیره کننده ای که جنگل در برابر دیدگانش قرار می دهد متحیر می شود، جنگل در حال حاضر بهترین و ارزان ترین نعمتی است که برای ما مانده است که می توان با کمی دوراندیشی شیوه های بهتر را برای استفاده از این نعمت خدادادی به کار بریم.

یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین تفریح هایی که در جنگل دالخانی انجام می شود جنگل نوردی و کوه نوردی است. جنگل دالخانی یکی از محبوب ترین مسیرهای جنگلی در شمال ایران است و هر سال تعداد زیادی از طبیعت گردهای حرفه ای کشورمان به قصد گشت، جنگل نوردی و کوه پیمایی به این نقطه زیبا و مه آلود رامسر سفر می کنند.

 

مهمترین امکانات رفاهی : رستوران و کافه بین راهی- آلاچیق

بهترین فصل سفر : چهار فصل

مغازه : در مسیر رسیدن به جنگل

رستوران : در مسیر رسیدن به جنگل

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا