جفرافیای طبیعی

راه های ارتباطی رامسر و تنکابن به جنت رودبار

بی گمان راه ها یکی از عوامل مهم ارتباط اقتصادی و فرهنگی مردم در دوره های تاریخ بوده است. پیش از عصر جدید و رونق روزافزون اتومبیل، قطار و هواپیما، مهم ترین ابزارها و مسیرهای ارتباطی، راههای مالرو بوده است که توسط چاروداران صورت می گرفت.جاده کنونی که امروزه دهستان جنت رودبار را به روستای گالش محله در بخش جلگه ای متصل می کند، در دهه پنجاه خورشیدی ایجاد شده است و به مرور زمان نیز تکمیل گشت.

پیش از آن از کناره دریا تا جنت رودبار، مردم بومی و چاروداران از دو مسیر برای رسیدن به ییلاق استفاده می کردند. نکته مهمی که در مسیر ارتباطی روستای گالش محله به جنت رودبار وجود دارد استفاده از مسیر رودخانه چالکرود می باشد. این مسیر به راه رودخانه یا «روخانه راه rokhane rah» معروف بود.این راه به دلیل این که در مسیر روستاهای متعدد قرار داشت بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت.

مسیر دیگری نیز وجود داشت که به «تالش راه» معروف بودو معمولا اهالی کتالم و سادات محله از آن مسیر برای رفتن به ییلاق خود «گرسمه سر» استفاده می کردند.

در صورتی که مبنا و آغاز حرکت از مصب رودخانه چالکرود به دریا شروع می گشت، روستاها و مسیر های عبور عبارت بودند از :

 1. چالکرود
 2. روستای شستا
 3. لیماک
 4. گالش محله
 5. لیماک جوب سر
 6. گانکسر
 7. کبودر لدِسَر
 8. موسی چرتگا
 9. لات
 10. مِزی سان
 11. دارایشا آب رو
 12. گنده
 13. سنگ پله ور
 14. میش ورکش
 15. مهدی کلام
 16. دیو چال گردن
 17. بُزانکوه
 18. نونی گولو
 19. قبله خانه
 20. سیاسرت
 21. مین دره
 22. سکو نما
 23. مکوسر
 24. کرک بیجان
 25. نان اشکنان
 26. لوکو سنگ بن
 27. پیلاور
 28. کیجا آب خوران
 29. آغوز بن سرا
 30. ریش براز دره
 31. اس گاه
 32. ولگ پشت سو
 33. ایزیکی
 34. چاک
 35. توله دشت
 36. پشتکا، کردخیل
 37. اکراسر
 38. تلیج کوه
 39. دره دُم
 40. درماندان سو
 41. گل کنسر
 42. سیدی
 43. جنت رودبار    »  چاروداران پس از رسیدن به مرکز دهستان جنت رودبار در صورتی که قصد رفتن به ماسراش مسیر زیر را دنبال می کردند :
 44. زمان محله
 45. بوداق سرا
 46. گُره کَش
 47. ایزگام دشت
 48. تنگ گالو
 49. زیارت سنگ
 50. خشک دره
 51. مرضیه خاله چشمه     و در نهایت به ماسراش می رسیدند.

ماسراش آخرین نقطه آبادی ای بود که در مسیر جنت رودبار به مرتع لپاسر واقع شده است. از ماسراش نیز راهی مالرو وجود دارد که به چشمه آب گیاش و سپس لپاسر ختم می شود. از لپاسر نیز می توان به جواهرده رامسر سفر کرد.

 

نمایش بیشتر

‫3 دیدگاه ها

 1. بنام خالق هستي و با سلام و ارادت و عرض ادب: زادگاه اينجانب در جنت روبار مي باشد و بياد دارم تا سنين ۶سالگي همراه پدر و مادر و برادرم در جنت روبار زندگي مي كرديم حتي زمستان ها نيز در انجا ساكن بوديم البته ان زمان بارش برف بسيار بيشتر از حالا بود . اكنون نيز بعد از سال ها زندگي در تهران هرگز مكان تولدم را فراموش نكرده و انچه از پدر م به ارث رسيده و بقيه زمين هاي ديگر را نيز از برادرانم خريدار ي و ضمن بازسازي خانه مرحوم پدر و پدر بزرگم كه حدودو۱۲۰سال قدمت دارد با كمك فرزندانم كه در تهران اقامت دارند منزل جديد ي نياز بنا نمودم تا بتوانم وظايف فرزندي را در رابطه با يادگار هاي اجدادم حفظ نمايم و اميداينكه مرضي حضرت باريتعالي باشد. ضمنا از اهالي محترم و خصوصا افراد مسن انجا كه مرحوم پدرم را دقيقا مي شناسند و همواره مورد لطف و عنايت ان عزيزان مي باشيم بي نهايت سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا